Jak mieć piękny uśmiech?

Zaawansowana próchnica, szarawy odcień szkliwa, krzywy zgryz i przebarwienia spowodowane wypijaniem olbrzymiej ilości kawy – problemy z zębami bywają naprawdę różne, ale pewne jest to, że każdy z nich potrafi uprzykrzyć człowiekowi życie. Jeżeli wiesz, o czym mowa, prawdopodobnie marzysz o tym, by w końcu zapewnić sobie zdrowy i piękny uśmiech. Niezadowolenie z powodu kiepskiego stanu uzębienia jest tak silne, że przez nie potrafisz codziennie się dołować i smucić. Na szczęście ten mankament wyglądu w łatwy sposób da się zniwelować. Odkryj zatem metody, dzięki którym naprawisz każdy defekt własnego uzębienia.

Porcelanowe licówki

Bardzo popularnym zabiegiem stomatologicznym stało się ostatnio wszczepianie porcelanowych licówek. Odpowiadają one za poprawę wyglądu zniszczonych zębów. Nie musisz od razu zastępować nimi całej swojej szczęki. Licówki nakładasz bowiem tylko na te zęby, z których nie jesteś zadowolony. Umożliwiają ci one zmianę rozmiaru, kształtu, struktury, ale też i barwy szkliwa. W pewnym stopniu licówki wykorzystywane są również w ortodoncji, ponieważ potrafią korygować drobne wady związane ze zgryzem – m.in. diastemę. Zakładanie licówek jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, dlatego nie musisz się go nawet obawiać. Jego jedyny minus to cena. Zabieg trzeba też zwykle powtórzyć, by jego efekt utrzymały się przez odpowiednio długi czas.

Śnieżnobiałe zęby

Zdrowy i piękny uśmiech musi być też oczywiście biały. Idealny kolor szkliwa zapewni ci z kolei zabieg wybielania, na który możesz się udać albo do zwykłego gabinetu stomatologicznego, albo do kliniki medycyny estetycznej. Pamiętaj jednak, że wydanie kupy pieniędzy na wybielanie nie będzie mieć większego sensu, jeżeli dalej swoim zachowaniem będziesz doprowadzać do szarzenia lub żółcenia szkliwa. A tylko ty masz na to wpływ. Zęby nie lubią bowiem niektórych produktów spożywczych. Szczególnie źle znoszą kontakt z kawą, gdyż zawarta w niej kofeina jest bardzo mocnym naturalnym barwnikiem, który doprowadza do pojawiania się szarych przebarwień na szkliwie. Ten nieestetyczny osad, który zauważasz po wewnętrznej stronie zębów, to właśnie efekt wypijania kilku filiżanek czarnego naparu dziennie. Ogranicz zatem kawę do minimum. Możesz też próbować pić ją przez słomkę, by nie miała ona kontaktu z zębami.

O tym, co możesz zrobić dla swoich zębów, najlepiej opowie ci jednak dobry dentysta. Zamiast więc od razu inwestować w różne preparaty wybielające czy specjalistyczne zabiegi, najpierw udaj się na wizytę kontrolną do doświadczonego i sprawdzonego stomatologa.