Usługi lakiernicze – jak naprawić usterkę?

Miałeś stłuczkę? A może żona przerysowała Ci samochód? Co zrobić aby jak najniższym kosztem naprawić usterkę.
Jest wiele rozwiązań problemu. Najdroższym jest wymiana elementu. Samochód po takiej przeróbce ogromnie traci na wartości – dla potencjalnego kupca jest podejrzany. Jeśli szkoda jest niewielka, to może pomóc marker na rysy. Marker dobiera się w kolorze samochodu, maskuje rysę a następnie wykonuje polerowanie. W przypadku płytkich rys, po poprawce nie widać miejsca uszkodzenia. Rozwiązanie to nie sprawdza się jednak w przypadku większych uszkodzeń.

Co zrobić, gdy jest widoczne wgniecenie?

Wielu lakierników samochodowych naprawia szkody bez konieczności wymiany elementu.
Idealnym rozwiązaniem jest szpachla samochodowa. Najpierw za pomocą przyssawek wyciąga się wgniecenie (zestaw do usuwania wgnieceń), następnie na wszystkie nierówności nakłada się szpachlę samochodową i się ją szlifuje. Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu i dobranie lakieru dopasowanego do kolorystyki samochodu. Dobry lakiernik samochodowy jest w stanie nałożyć lakier tak, że nie widać poprawek. Wysokiej jakości szpachla nie łuszczy się i nie kruszy, a gwarancja na nią jest nawet 5 lat. Koszt poprawki waha się w okolicach 300 do 600zł za element, przy czym koszt wymiany elementu np. drzwi to już min. 1500zł.

Poprawianie rys lakierem

Podsumowując, małe rysy na lakierze warto poprawić markerem. Można to zrobić nawet samemu w domowych warunkach; jednak większe uszkodzenia, jeśli nie wymagają wymiany elementu warto zaszpachlować i polakierować w warsztacie. Nie warto przepłacać za nowy element, jeśli oryginalna część po szpachlowaniu jest jak nowa, a przyszły nabywca samochodu będzie w stanie określić stopień uszkodzenia samochodu podczas stłuczki. Dzięki temu będzie mieć pewność, że sprzedawca nie chce go oszukać.