Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Aromaterapia w pigułce

15 października 2019


Jedną z najpopularniejszych metod leczenia niekonwencjonalnego jest aromaterapia, która polega na wykorzystywaniu olejków eterycznych do poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego. Olejki są wytwarzane z produktów roślinnych i wykorzystywane są wszystkie części rośliny – nasiona, kwiatostany, łodygi, liście, kora drzew i korzenie.

Aromaterapia jest tak stara jak same rośliny, ludzie od czasów prehistorii nieświadomie korzystali z dobrodziejstwa zapachów. Kiedy wybuchła epidemia cholery w Anglii w średniowieczu w 1665-1666r. choroba ominęła, tylko jedną wioskę, tą w której popularne było hodowanie lawendy. W latach XX aromaterapia już zyskała sławę i stała się jedną z form terapii medycyny naturalnej o wysokim wskaźniku pożądanego działania. Olejki są bogate w drogocenne substancje czynne, które są wchłaniane zarówno przez no jak i przez skórę po czym rozprowadzane na cały organizm wpływają na organy wewnętrzne w określony sposób.

Jest kilka metod korzystania z tej formy terapii:

1. Inhalacja – polega na dodaniu kilku kropel olejku do miski z gorącą wodą, nałożeniem ręcznika na głowę i pochylenie się nad misją wdychając olejek. Można również dodać kilka kropel do specjalnego kominka do aromaterapii, wówczas działanie nie będzie tak silne jak podczas inhalacji, jednak zapach rozprzestrzeni się po całym pomieszczeniu.

2. Masaże – ta metoda pomaga łączyć działanie psychiczne z fizycznym, dlatego najbardziej jest polecana na wszelkie bóle czy urazy. Aby bezpiecznie korzystać z tej formy, należy pamiętać, by najpierw rozcieńczyć kilka kropel olejku na olejku bazowym może to być np. łyżka oliwy z oliwek.

3. Kąpiel – jest to najprzyjemniejsza i najpopularniejsza forma terapii aromaterapią. Należy dodać do wanny gorącej wody około 10-15 kropel wybranego olejku i po prostu się zrelaksować.

4. Kompresy – mogą być zarówno zimne jak i ciepłe w zależności od problemu. Ciepłe pomogą przy bólach mięśniowych, stanach zapalnych czy bólach menstruacyjnych, zaś zimne okazują się pomocne przy wszelkich stłuczeniach, bólach głowy, migrenach czy stanach nerwowych. Korzystanie z tego sposobu leczenia wymaga kawałka naturalnego materiału – może być len, bawełna czy jedwab, na mokry już materiał, należy dodać do 5 kropel olejku i przyłożyć do chorego miejsca.

Wybór olejku eterycznego jest kluczowy, każdy ma inne właściwości i dlatego trzeba go dobrać odpowiednio do problemu.

Jest ich bardzo dużo i na każdą dolegliwość oraz okazje np:

1. Olejek lawendowy – używany na problemy ze snem, uspokaja nerwy oraz wykazuje działanie antybakteryjne. Olejkiem lawendowym można również namaścić ubrania lub kilka punktów w domu, by pozbyć się moli oraz komarów.

2. Olejek miętowy – często jest wykorzystywany jako dodatek do kosmetyków. Odświeża, uspokaja i odblokowuje pory. Również łagodzi podrażnienia skórne oraz uspokaja umysł.

3. Olejek ylang-ylang – jest afrodyzjakiem, dlatego często jest wykorzystywany przez pary. Uspokaja i pobudza seksualne, również poprawia nastrój i powoduje wzrost kortyzolu, dzięki czemu jest świetną terapią dodatkową na walkę z depresją.

Należy jednak pamiętać, że aromaterapia jest formą uzupełniającą tradycyjne leczenie i przeciwwskazane jest odejście od wszelkich wytycznych danych przez lekarzy.

Redakcja goldpoint.com.pl

Od lat zajmujemy się doradzaniem w kwestiach związanych z modą, zdrowiem i urodą. Dzielimy się zdobywanym przez lata doświadczeniem i wiedzą związaną z tymi tematami, a także ciekawostkami i nowinkami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport leków z hurtowni do aptek
Przyszłość kul transportowych w środowiskach o wysokiej czystości
Koszulki piłkarskie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Koszulki piłkarskie