Strona główna
Zdrowie i uroda
Tutaj jesteś

Czy mam ADHD? Jakie objawy mogą o tym świadczyć?

24 czerwca 2024 ADHD


ADHD to cały zespół objawów, które mogą utrudniać życie. Aby przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie, czy mam ADHD?, należy poznać dokładnie te symptomy. Jeśli je zaobserwujesz u siebie, możesz zwrócić się do poradni zdrowia psychicznego i zacząć diagnostykę w kierunku tego zaburzenia.

3 kategorie objawów

Na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z niedoborem uwagi (tak brzmi pełna nazwa ADHD) składają się trzy grupy objawów. Każdy proces diagnostyczny zmierza do tego, aby wskazać, w której grupie objawów pacjent wykazuje największe trudności na co dzień.

Zanim zaczniesz zastanawiać się z psychologiem lub psychiatrą, czy masz ADHD, możesz najpierw zwrócić uwagę, czy któryś z wymienionych niżej objawów występuje u Ciebie.  

Nadruchliwość

Jesteś gadatliwy i głośno się zachowujesz? Często tymi cechami odznaczają się osoby z ADHD. 

Kolejnym objawem, który może sugerować występowanie ADHD jest ciągłe wiercenie się i niemożność pozostawania w bezruchu. Jest to szczególnie zauważalne u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Przy czym należy zaznaczyć, że znacznie częściej ta cecha ujawnia się u chłopców niż u dziewczyn. 

Jeżeli chodzi o kontakty z rówieśnikami w dzieciństwie, osoby z ADHD często wykazują trudności w zabawach z innymi. Często dzieci obciążone ADHD mają trudności z utrzymywaniem dłuższych relacji z innymi. 

Impulsywność

Osoby z ADHD wykazują następujące cechy w obrębie impulsywności:

  1. Często się wtrącają do rozmów innych lub zabierają głos, chociaż nikt ich o to nie prosił.

  2. Działają bez rozważania konsekwencji podejmowanych zachowań (ta cecha jest często źródłem problemów emocjonalnych u osób z ADHD).

  3. Podejmowanie ryzykownych zachowań (badania sugerują, że właśnie ta cecha w dużym stopniu sprawia, że osoby z ADHD mają skłonność do uzależnień lub podejmowania ryzykownych kontaktów seksualnych).

Deficyt uwagi

Często podczas wizyt u psychologa padają pytania dotyczące dzieciństwa. Zdarza się, że specjalista pyta, jak wyglądały wczesne lata w szkole. Czy na przykład pacjent miał problemy z czytaniem (często osoby z ADHD wykazują trudności w czytaniu). 

Kolejnym symptomem, który może świadczyć, że masz ADHD, są problemy z utrzymaniem uwagi. Możesz to zaobserwować podczas rozmów z innymi. Jeśli zdarza Ci się często przerywać wypowiedź innych lub podczas słuchania odpływasz myślami, jest to symptom, który może świadczyć o ADHD. 

Kolejną cechą charakterystyczną osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej jest częste rozpraszanie się — zwłaszcza przez nawet najdrobniejsze bodźce zewnętrzne. 

Zastanów się też, czy często zdarza Ci się gubić rzeczy, lub nie pamiętać, gdzie ostatnio je położyłeś. 

Pamiętaj, że…

Jeżeli chodzi o identyfikowanie objawów świadczących o ADHD, musisz wiedzieć, że powinny one dotyczyć zarówno dzieciństwa jak i wieku dorosłego. Jeśli zauważasz u siebie pewne zachowania sugerujące o ADHD, ale nie występowały one w dzieciństwie, może to oznaczać, że zaburzenie Cię nie dotyczy. 

Testy diagnostyczne

Psychiatria posługuje się różnego rodzaju testami, które są pomocne dla osób, które chcą wiedzieć, czy mają ADHD.

Poniżej omawiamy dwa z nich:

  1. DIVA-5: DIVA-5 to ustrukturyzowany wywiad diagnostyczny służący do oceny objawów ADHD u osób dorosłych. Test wypełnia się wspólnie z psychologiem lub pedagogiem. Samodzielne wypełnienie testu może prowadzić do błędnych wniosków. 

  2. Test MOXO: jest to nowoczesne i innowacyjne narzędzie psychologiczne, które wspomaga proces diagnozy nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) oraz innych zaburzeń.

Czy mam ADHD? (wnioski na koniec)

Pamiętaj, że jedyną osobą, która może postawić diagnozę jest lekarz-psychiatra. Mimo że w cały proces diagnozowania jest też zaangażowany psycholog lub pedagog, to ostateczną decyzję podejmuje psychiatra. Sugerujemy, aby nie diagnozować się pod kątem ADHD samodzielnie. Proces ten jest zbyt złożony. Oczywiście taka autodiagnoza niewiele wniesie — nawet gdy będziesz chciał włączyć jakieś leki, będzie Ci potrzebna recepta od psychiatry. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja goldpoint.com.pl

Od lat zajmujemy się doradzaniem w kwestiach związanych z modą, zdrowiem i urodą. Dzielimy się zdobywanym przez lata doświadczeniem i wiedzą związaną z tymi tematami, a także ciekawostkami i nowinkami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ADHD
Centrum fizjoterapii
Korzyści z wizyt u psychiatry

Jesteś zainteresowany reklamą?

Korzyści z wizyt u psychiatry