Zastosowanie oleju lnianego

Olej lniany jest jednym z najcenniejszych olei dla zdrowia i urody, dzięki kwasom Omega 3, Omega 6 i Omega 9, zawiera wiele kwasów nienasyconych oraz jest cennym źródłem witamy A, F i E potoczniej zwaną witaminą młodości.

Odchudzanie z olejem lnianym

Olej lniany jest ceniony dla osób odchudzających się, gdyż znacznie przyśpiesza metabolizm, obniża cholesterol, skutecznie zmniejsza chęć na podjadanie słodyczy i przeciwdziała zaparciom usuwając z organizmu resztki pokarmowe. Olej lniany to skuteczny detoks całego organizmu, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów, by cieszyć się dobrą kondycją fizyczną, niedźwiedzim zdrowiem oraz piękną sylwetką.
Dlatego właśnie szczególnie polecany jest dla osób zmagającym się z cukrzycą, wysokim cholesterolem, nadwagą czy nowotworem.

Wybór oleju jest bardzo ważny, należy pamiętać, że jest on bardzo wrażliwy na temperaturę i podgrzany traci większość ze swoich cennych właściwości – dlatego sięgając na półkę z olejem lnianym, należy wybrać nierafinowany, czyli zimno tłoczony. Butelka z olejeniem lnianym powinna być sprzedawana w ciemnym szkle, by być chroniona przed światłem i wysoką temperaturą.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, którą należy zwrócić uwagę jest długość przebywania produktu na półce, olej lniany musi być możliwie jak najbardziej świeży, w przeciwnym wypadku może się okazać, że olej już zjełczał i do niczego się nie nada.

Olej lniany najlepiej przechowywać w miejscu ciemnym o temperaturze pokojowej lub zimnej, czyli oprócz tego, że olej powinien się znajdować we wspomnianej już ciemnej butelce, wskazane jest przechowywanie go w ciemnej, zamkniętej, nie nasłonecznionej szafce lub lodówce.

Jak stosować?

Olej lniany może być zarówno dodatkiem do sałatek i ryb, jak spożywany sam – zaleca się połykać łyżkę oleju z rana na czczo.
Jeśli olej jest używany jako suplement diety, warto brać pod uwagę, że jest kaloryczny – jedna łyżka oleju waży 10g i ma 90 kcal, które należy wliczyć w swoje zapotrzebowanie dzienne.

Olej lniany jest również niezastąpionym środkiem w kosmetyce.
Zimno tłoczony naniesiony na włosy świetnie je nawilży, wygładzi, nabłyszczy, jak i ochroni przed rozdwajaniem się końcówek. Olejować włosy, należy dwa razy w tygodniu – najlepsze efekty będą zauważone, jeśli pozostawimy na olejowane włosy na noc.

Dzięki witaminą chroniącym skórę przed procesem starzenia oraz kwasom nienasyconym olej lniany jest również świetnym środkiem pielęgnacyjnym na twarz. Może on zastąpić płyn micelarny, kiedy chcemy zbyć makijaż, lub można być przetrzeć twarz po demakijażu, by odżywić i nawilżyć skórę. Polecane jest nakładanie oleju również, kiedy twarz jest wystawiona na promienie słoneczne, gdyż olej lniany chroni przed szkodliwością promieni UV.

Olej lniany dostępny jest w każdej aptece, drogerii oraz sklepie spożywczym za niewielką kwotę, dlatego warto korzystać z dobrodziejstwa jakie wniesie w nasze życie, kiedy tylko damy mu szansę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *